تبلیغات
پاتوق هندبالیست های ایران - آسیب دیدگی شانه و بازو
 
پاتوق هندبالیست های ایران
handball clup
 
 
دوشنبه 14 اسفند 1391 :: نویسنده : محمدفاضل شفیعی

آسیب دیدگی شانه و بازو


پیش زمینه

بیماری‌ آرنج‌ تنیس ‌بازان‌ یا اپی کوندیلیت خارجی عبارت‌ است‌ از التهاب‌ نواحی‌ استخوانی‌ آرنج ‌. عضلات ‌، تاندون‌ها و اپی‌كوندیل‌ ( یك‌ برجستگی‌ استخوانی‌ در سطح‌ خارجی‌ آرنج‌ كه‌ در آنجا عضلات‌ ساعد به‌ استخوان‌ بازو می‌چسبند ) آرنج‌ را درگیر می‌كند. بیشتر، بزرگسالان‌ ( 40-20 ساله ‌) را مبتلا می‌كند.

علایم‌ شایع‌

¤ درد و حساسیت‌ به‌ لمس‌ در اپی‌كوندیل‌

¤ مشت‌ ضعیف‌

¤ درد در هنگام‌ حركات‌ پیچشی‌ دست‌ یا بازو مثلاً حین‌ استفاده‌ از پیچ‌گوشتی‌ یا بازی‌ تنیس‌

علل‌

¤ پارگی‌ نسبی‌ تاندون‌ یا كشیده‌ شدن‌ تاندون‌ روی‌ استخوان‌ به‌ علت‌:

¤ استرس‌ مكرر مزمن‌ بر بافت‌هایی‌ كه‌ عضلات‌ ساعد را به‌ ناحیه‌ آرنج‌ وصل‌ می‌كنند.

¤ كشیدگی‌ ناگهانی‌ ساعد

عوامل تشدید كننده بیماری

¤ شغل‌هایی‌ كه‌ مستلزم‌ حركات‌ شدید یا مكرر ساعد باشند مثل‌ مكانیكی‌ یا درودگری‌

¤ شركت‌ در ورزش‌هایی‌ كه‌ مستلزم‌ حركات‌ شدید یا مكرر ساعد باشند مثل‌ تنیس‌

¤ وضعیت‌ فیزیكی‌ نامناسب‌

پیشگیری‌

¤ تا وقتی‌ كه‌ در شرایط‌ عالی‌ قرار بگیرید، ورزش‌هایی‌ مثل‌ تنیس‌ را به‌ مدت‌ طولانی‌ انجام‌ ندهید.

¤ راكت‌های‌ تنیس‌ می‌توانند آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را بدتر كنند. انتخاب‌ اندازه‌ یا نوع‌ متفاوت‌ (بزرگ ‌تر، قابل‌ انعطاف ‌تر، دسته‌ بزرگتر ) ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.

¤ اگر به‌ تازگی‌ یادگیری‌ تنیس‌ را آغاز كرده‌اید، از فرد متخصص‌ كمك‌ بگیرید. روش‌ و وضعیت‌ قرارگیری‌ در پیشگیری‌ از آسیب‌ها مهم‌ هستند.

¤ برای‌ افزایش‌ تدریجی‌ قدرت‌ خود، از تمرینات‌ وضعیت‌ دهنده‌ ساعد استفاده‌ كنید.

¤ قبل‌ از شركت‌ در ورزش‌ها به‌ ویژه‌ رقابت‌ها، به‌ آهستگی‌ و به‌طور كامل‌ خود را گرم‌ كنید.

عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً قابل‌علاج‌ است‌ اما درمان‌ ممكن‌ است‌ 6-3 ماه‌ زمان‌ ببرد.

عوارض‌ احتمالی

پارگی‌ كامل‌ رباط‌ كه‌ برای‌ ترمیم‌ نیازمند جراحی‌ است‌.

درمان‌

¤ اصول‌ كلی‌ درمان :

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ معمولاً لازم‌ نیستند ( رادیوگرافی‌ معمولاً همیشه‌ منفی‌ است ‌) .

برای‌ تسكین‌ درد از گرما یا یخ‌ استفاده‌ كنید. از پوشش‌های‌ مرطوب‌ و گرم‌، لامپ‌ گرمادهنده‌ یا غوطه‌ور شدن‌ در گرداب‌ یا كمپرس‌ سرد یا كیسه‌ یخ‌ (هر كدام‌ مؤثرتر به‌ نظر برسد) استفاده‌ كنید.

ممكن‌ است‌ درمان‌های‌ دیامتری‌، فراصوت‌ یا ماساژ دریافت‌ كنید.

این‌ موارد به‌ تسكین‌ سریع ‌ترعلایم‌ و بهبودی‌ كمك‌ می‌كند:

¤ ماساژ درمانی‌ :

ممكن‌ است‌ مجبور باشید برای‌ بی‌حركت‌ كردن‌ آرنج‌ از یك‌ اسپلینت‌ ساعد استفاده‌ كنید. در زمان‌ استفاده‌ از اسپلینت‌، ورزش‌ زیر را 4-3 بار در روز انجام‌ دهید: بازوهای‌ خود را بكشید؛ مچ‌ دست‌ خود را خم‌ كنید؛ سپس‌ پشت‌ دست‌ خود را روی‌ یك‌ دیوار فشار دهید. آن‌ را به‌ مدت‌ یك‌ دقیقه‌ نگه‌ دارید.

در صورت‌ شكست‌ سایر روش‌های‌ درمانی‌ ممكن‌ است‌ آزاد كردن‌ تاندون‌ در اپی‌كوندیل‌ با جراحی‌ لازم‌ باشد.

استفاده‌ از تسمه‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را هنگام‌ از سرگیری‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ پس‌ از درمان مدنظر قرار دهید.

¤ داروها :

داروهای‌ ضد التهاب‌ غیراستروییدی‌ برای‌ كاهش‌ التهاب‌

تزریق‌ بی‌حس‌ كننده‌ها یا داروهای‌ كورتیزونی‌. كورتیزون‌ التهاب‌ را كاهش‌ می‌دهد و بی‌حس‌ كننده‌ها موقتاً درد را تسكین‌ می‌دهند.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

تا زمان‌ محو علایم‌ ، فعالیتی‌ را كه‌ باعث‌ ایجاد آرنج‌ تنیس‌بازان‌ بود ، تكرار نكنید. سپس‌ به‌ تدریج‌ پس‌ از وضعیت‌گیری‌ مناسب‌ ، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ خود را از سر بگیرید.

رژیم‌ غذایی

رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.

درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود

اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را داشته‌ باشید.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ ظرف‌ 2 هفته‌ بهبود نیابند.


کشیدگی و اسپاسم عضله ذوزنقه ای (Trapezius )


تعریف
عضله ذوزنقه ای در قسمت فوقانی پشت قرار دارد و قسمت داخلی شانه را به ستون مهره گردنی اتصال می دهد. اعمال کشش روی آن می تواند به کشیدگی یا پارگی آن منجر گردد. گاهی موارد هم دچار اسپاسم دردناک می شوند که می توانند منجر به سردرد شودکشیدگی و اسپاسم عضله ذوزنقه ای (Trapezius )

علل
• کشیدگی ها یا اسپاسم این عضله اغلب ناشی از استفاده بیش از اندازه از شانه یا بازو است. این امر اغلب در حرکاتی ایجاد می شود که لازمه انجام آنها قرار گرفتن دستها در امتداد سر می باشد مثل شیرجه زدن یا اسپک زدن و ..... .
• اعمال وزن زیاد روی شانه ها.
• حالت قرار گیری نادرست گردن مثل کارکردن زیاد با کامپیوتر

علائم ونشانه ها
• کشیدگی یا پارگی این عضله سبب بروز درد شدید در حد فاصل بین شانه ها در پایئن و مهره های گردن در بالا می شود.
• اسپاسم این عضله سبب سفتی و درد این عضله می گردد.
• درد با حرکات شانه و گاهی با تنفس تشدید می گردد.
• عضلات در لمس سفت و حساس هستند

درمان
• در ابتدا باید با استفاده از کیسه حاوی یخ محل را به مدت 30-20 دقیقه سرد کرد و این کار را هر 4-3 ساعت انجام دارد و تا زمان رفع کامل درد آنرا ادامه داد (معمولاً 3-2 روز طول می کشد)
• گاهی پزشک برای شما داروهای ضد التهابی مناسب تجویز خواهد نمود.
• ماساژ درمانی می تواند بسیار مفید باشد می توانید این امر را خودتان انجام دهید به این گونه که یک توپ تنیس را روی زمین و زیر گردن خود گذارده و آنرا با حرکات گردن روی عضله ذوزنقه ای جابجا کنید تا به بخشها ی مختلف عضله نیرو وارد کند و آنرا گرم کند.
• چنانچه قصد بازگشت به فعالیت ورزشی را دارید لازم است که یک دوره ورزشهای لازم برای توانبخشی این آسیب را انجام دهید.
• لازم است در فاز بهبودی از انجام حرکات یا ورزشهایی که سبب تشدید یا بروز مجدد این آسیب می شوند پرهیز کنید بعد از بهبودی کامل و انجام ورزشهای لازم برای توانبخشی دوباره ورزش اختصاصی خود را انجام دهید

مدت علائم
مدت زمان ادامه یافتن علائم بر حسب شدت آسیب، سن شما، سابقه یا عدم سابقه آسیب قبلی در این ناحیه و وضعیت کلی سلامت بدن شما متفاوت است. یک کشیدگی ملایم عضله رومبوئید(ذوزنقه ای ) طی چند هفته بهبودی می یابد در حالی که آسیب شدید این عضله به 6 هفته یا بیشتر زمان برای بهبودی نیاز دارد

بازگشت به فعالیت
زمان بازگشت برای هر کس متفاوت است اما بطور کلی زمانی که فرد در حرکات باز و یا شانه درد نداشته باشد و توان عضلانی قبل از آسیب را بدست آورده باشد می تواند به ورزش خود باز گردد

پیشگیری
اسپاسم و کشیدگی عضله رومبوئید را می توان به بهترین نحو با گرم کردن عضله قبل از ورزش پیشگیری نمود. چنانچه گرم کردن توسط حرکات کششی صورت گیرد و بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.


آسیب و در رفتگی شانه


پیش زمینه
منظور از جابه جایی یا همان دررفتگی شانه خارج شدن سر استخوان بازو از حفره، مفصلی شانه می باشد که نسبت به افراد عادی در ورزشکاران بشدت شایع است و از علل شایع درد شانه در ورزشکاران است. مفصل شانه شایعترین مفصل بدن است که دچار در رفتگی و جابجایی میگردد. 96% موارد جابجایی در اثر ضربه ایجاد می شوند.جابجایی شانه می تواند به سمت جلو، بالایا پائین یا عقب باشد که در 85% موارد سر استخوان بازو به سمت جلو جابه جا می گردد.جابه جایی شانه 50-45% از موارد جابه جایی مفاصل بدن را تشکیل می دهد.در رفتگی شانه
آناتومی کاربردی

مفصل شانه از قرارگیری سربزرگ استخوان بازو داخل حفره گلنوئید استخوان کتف بوجود می آید این مفصل توسط کپسول مفصلی پوشیده می شود. حفره مفصلی شانه توسط دو لایه عضلات سطحی و عمقی پوشیده می شود لایه عمقی را عضلات گرداننده شانه ( Rotator cuff ) می سازند که 4 عضله کوچک می باشند که سبب چرخش به داخل و خارج مفصل شانه می شوند و مفصل را از اطراف حمایت هم می کنند. تاندونهای این عضلات با کپسول مفصل شانه در هم می آمیزند. لایه سطحی را عضله دلتوئید تشکیل می دهد

بیومکانیک ورزشی

هر نیروی وارده در ورزش به مفصل شانه امکان دارد منجر به در رفتگی شانه شود.میزان ریسک بروز این مسأله در صورت وجود سابقه قبلی در رفتگی یا شلی مفصلی افزایش می یابد. در بهم خوردن شدید در ورزش ریسک این مسأله زیاد است. بطور کلی هر نوع ورزشی که در آن در سرعت بالا ناگهان سرعت کم شده و نیرو به بازو منتقل شود احتمال دررفتگی زیاد است مثل دوچرخه سواری، شیرجه.

شرح حال

بطور معمول با شرح حال می توان نوع دررفتگی را براحتی مشخص نمود.
تعیین نوع دررفتگی با پرسیدن وضعیت دست هنگام ضربه براحتی شناسایی می گردد. معمولاً دررفتگی به جلو هنگامی رخ میدهد که دست و آرنج باز و بازو به خارج چرخیده و دور از بدن است مثل هنگامی که با دست روی زمین می افتیم. دررفتگی به سمت عقب با اعمال نیرو از روبرو در حالیکه دست در کنار بدن و به سمت داخل چرخیده است رخ می دهد.
چنانچه فرد بعد از تشنج یا شوک الکتریکی آمده است حتماً‌ باید به دررفتگی خلفی مشکوک شد.
دررفتگی به سمت پائین نادر است.سابقه دررفتگی قبلی پرسیده شود که داشته یا خیر.

معاینه

چنانچه دررفتگی وجود داشته باشد فرد درد شدیدی دارد و ممکن است نتوان مفصل را حرکت داد. در دررفتگی قدامی می توان سر بازو را لمس نمود و دامنه حرکات کاهش دارد. بخصوص در حرکت به خارج ( abduction ) و چرخش به داخل ( internal rotation ) . فرد معمولاً بازو را در حالت کمی دور از بدن و چرخش به خارج نگه می دارد.
دررفتگی به عقب تشخیص مشکلتری از قدامی دارد. بازو معمولاً‌ در وضعیت چرخش به داخل و در کنار بدن می باشد. دامنه حرکات کاهش یافته است بخصوص در حرکت چرخش به خارج و به سمت جلو.معاینه کامل عصبی عضلانی بایدصورت گیرد.

تصویربرداری
رادیوگرافی:
نمای Anteroposterior : به بیمار می گوئیم ْ45-30 خم شود بطوریکه استخوان کتف وی موازی کاست رادیوگرافی قرار گیرد. این سبب می گردد که یک عکس AP در صفحه استخوان کتف گرفته شود در حالت نرمال یک فضای خالی بین سر بازو و حفره گلنوئید قرار دارد که در حالت در رفتگی این فضا وجود ندارد.
چنانچه عکس AP در صفحه بدن گرفته شود امکان دارد دررفتگی های خلفی را نشان ندهد.
نمای طرفی ( lateral ) :نمای AP نشان می دهد دررفتگی داریم یا خیر. اما نمای طرفی جهت آن را که به جلویا عقب می باشد را نشان می دهد.
ام ار آی: در افراد مسن یا میانسال که احتمال پارگی رباطهای عضلات چرخاننده شانه بدنبال جابجایی شانه زیاد است چنانچه دامنه حرکات بهبود نیابد یا درد رفع نگردد MRI برای تشخیص آسیب این رباطها لازم است. چانچه گادولینیوم MRI انجام شود بهتر است
.


درمان
فاز حاد:
بعد از جا انداختن باید دست به مدت 3-1 هفته توسط بانداژ بی حرکت باشد.
در این مدت فرد باید تمرین های دامنه حرکتی را برای مفاصل آرنج – مچ دست و دست انجام دهد.درمان جراحی معمولاً‌ برای ورزشکارانی که نیاز زیاد به استفاده از اندام فوقانی در ورزش خاص خود دارند توصیه میگردد و در افراد معمولی نیازی نیست.
فاز بهبودی:
بعد از دوره بی حرکت سازی حرکات غیر فعال شانه شروع می گردد ( حرکات توسط فرد دیگر )
در افراد پیر بعد از 1 هفته بی حرکتی باید حرکات غیر فعال شروع شوند زیرا افراد مسن مستعد خشکی مفصل هستند. هدف از این حرکات دستیابی به چرخش به خارج 30 درجه و جلو آوردن دست به میزان 90 درجه در سه هفته اول و دستیابی به 40 درجه چرخش به خارج و بالا آوردن دست ت
ا 240 درجه در سه هفتم دوم است.
درمان جراحی در مورد ورزشکارانی که در این فاز ناپایداری علامتدار مفصلی را نشان می دهند انجام می گیرد.
فاز نگهدارنده:
در این فاز تقویت عضلات گرداننده شانه با اعمال وزن و حرکات فیزیوتراپیک صورت می گیرد. شنا کردن یک ورزش عالی برای این منظور می باشد.

بازگشت به تمرینات

• نباید تا زمان رفع کامل علائم و محدودیتهای حرکتی مفصل شانه بعد از در رفتگی به رقابت بازگشت که این امر معمولاً دو الی سه ماه زمان نیاز دارد.
عوارض
• آسیب عروقی _ عصبی در ناحیه بازو و بدنبال دررفتگی
• آسیب عضلانی همراه عضلات ناحیه بازو
• عوارض ناشی از شکستگی در همراهی شکستگی و در رفتگی شانه

•استعداد به در رفتگی های مکرر : به خصوص در افراد زیر 18 سال چنانچه یک بار در رفتگی قدامی رخ دهد بسیار مستعد به بروز مجدد آن هستند و چنانچه این امر سه الی چهار بار تکرار گردد نیاز به جراحی برای پایدار کردن مفصل شانه داریم.

پییش آگهی

سن بروز این آسیب مهمترین فاکتور بیان کننده بروز مجدد است. افراد جوان بیشتر مستعد بروز مجدد می باشند. اگر در دوران نوجوانی رخ دهد احتمال بروز مجدد تا 90% می رسد در افراد بالای 40 سال ریسک بروز مجدد 15-10% می باشد.اغلب بروزهای مجدد در عرض 2 سال اول بعد از آسیب اولیه رخ می دهد.


بورسیت شانه ( shoulder bursitis )


تعریف
درد شانه در اثر التهاب بورس ناحیه شانه را بورسیت شانه می گویند، بورس ( bursa ) ساختارهایی کیسه مانند حاوی مایع هستند که در محل اتصال یا عبور تاندون عضلات و در حد فاصل تاندون و استخوان قرار دارند و از سائیده شدن آنها به هم جلوگیری و حرکات مفصل را نرم می کنند.بورسیت شانه

علل بورسیت
بورس ناحیه شانه می تواند در اثر حرکات تکراری شانه ملتهب شود. ورزشهایی که در آنها دست به دفعات زیاد در امتداد سر قرار می گیرد مثل تنیس، شنا، والیبال ( اسپک زدن ) و مشاغلی هم که لازمه انجام آنها قرارگیری دائم دست در کنار سر می باشد مثل رنگ آمیزی و نجاری مستعد این آسیب می باشند.

علائم و نشانه ها
• درد در جلوی قسمت خارجی شانه
• درد با بالا بردن دست بالاتر از سطح شانه تشدید می گردد
• امکان دارد در قسمت خارجی شانه تورم و گرمی وجود داشته باشد.
• در لمس عمقی قسمت جلوی خارج شانه حساسیت وجود دارد.

درمان
• استفاده از یخ درمانی به این صورت که هر 4-3 ساعت یکبار به مدت 30-20 دقیقه کیسه حاوی یخ را روی شانه قرار داده و این امر را به مدت 3-2 روز ادامه دهید تا درد بطور کامل رفع گردد.
• داروهای ضد درد یا ضد التهابی غیر استروئیدی در کاهش درد و التهاب بورس مفیدند.
• در صورت باقی ماندن درد می توان از تزریق کورتون به داخل بورس برای رفع التهاب استفاده کرد.
• لازم است در فاز بهبودی ورزشهای تقویتی شانه انجام گیرد.

مدت ادامه یافتن علائم
مدت زمان بهبودی به سن، وضعیت سلامتی، وجود یا عدم وجود سابقه قبلی این آسیب و شدت آن دارد. بورسی که بطور ملایم دچار التهاب شده است در عرض چند هفته با رعایت اصول درمانی بهبود می یابد.
بورسیت شدید شانه ممکن است برای بهبودی نیاز به چند ماه زمان داشته باشد و لازم است هر حرکتی یا ورزشی که سبب تشدید آسیب گردد متوقف گردد تا بهبودی حاصل شود.

زمان بازگشت به فعالیت
سرعت بهبودی در افراد متفاوت است و بطور کلی هر چه سریعتر درمان آغاز گردد بهبودی سریعتر رخ می دهد. زمان بازگشت زمانی است که :
- شانه صدمه دیده را بتوان در تمام دامنه حرکتی آن بدون درد حرکت داد.
- شانه قدرت و توان عضلانی قبل از صدمه دیدگی را بدست آورده باشد


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 14 اردیبهشت 1397 01:21 ب.ظ
Fantastic website you have here but I was wanting to
know if you knew of any community forums that cover the same topics discussed
in this article? I'd really love to be a part
of online community where I can get comments from
other knowledgeable people that share the same
interest. If you have any recommendations, please
let me know. Thanks!
سه شنبه 15 اسفند 1396 11:21 ب.ظ
وایس، این پست دلسوزانه است، خواهر جوانم این گونه چیزها را تحلیل می کند، بنابراین من
می خواهم او را تحویل دهم.
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:23 ب.ظ
تو خیلی جالب هستی من فکر نمی کنم واقعا از چیزی خوشتون بیاد
مثل قبل. خیلی شگفت انگیز برای پیدا کردن کسی با
چند اندیشه منحصر به فرد در مورد این موضوع. واقعا.. سپاسگزارم برای شروع این.
این وب سایت یک چیز است که در اینترنت مورد نیاز است، کسی
با اصالت کمی!
پنجشنبه 28 دی 1396 12:15 ق.ظ
پس از خواندن این مطلب، اعتقاد داشتم این بسیار آموزنده است.
من قدردانی میکنم که زمان و تلاش برای قرار دادن این اطلاعات را با هم در نظر بگیرید.
من یکبار دیگر خودم را صرف وقت و هزینه زیادی برای خواندن و اظهارنظر می کنم.
اما پس چه چیز، هنوز هم ارزشمند بود!
سه شنبه 9 آبان 1396 04:53 ب.ظ
هی فقط می خواست به شما سرعتی سریع بدهد
به نظر می رسد متن در پست شما از روی صفحه نمایش در Safari اجرا می شود.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالببندی یا چیزی برای سازگاری با مرورگر وب است، اما فکر کردم که می خواهم پست بگذارم تا بفهمم.
اما طراحی عالی به نظر می آید! امیدوارم ایم مسله زودتر حل شود. با تشکر
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:09 ق.ظ
این اولین بار است که من اینجا را دیدم و من واقعا خوشحالم که همه را در یک مکان خواندنی کنم.
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:02 ق.ظ
این پست قابل توجه در حمایت از تمام کاربران وب است. آن ها خواهند
من مطمئن هستم از آن سود ببرم.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:29 ب.ظ
Hi there! I know this is sort of off-topic however I had to
ask. Does running a well-established blog like yours require a massive amount work?
I am completely new to operating a blog however I do write in my diary every day.
I'd like to start a blog so I can easily share my experience and thoughts
online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
Thankyou!
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:21 ب.ظ
هنگامی که کسی یک پست می نویسد، تصویری از یک کاربر را در ذهن خود نگه می دارد
چگونه کاربر می تواند از آن آگاه باشد. به همین دلیل است که این پاراگراف از بین رفته است.
با تشکر!
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:19 ق.ظ
Thanks for finally writing about >پاتوق هندبالیست های ایران - آسیب دیدگی شانه و بازو <Loved it!
یکشنبه 18 تیر 1396 02:21 ق.ظ
Glad to be one of many visitants on this amazing web
site :D.
دوشنبه 5 تیر 1396 07:25 ق.ظ
I'm so happy to read this. This is the kind
of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs.

Appreciate your sharing this greatest doc.
جمعه 2 تیر 1396 11:16 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا نه حل و فصل
خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما موفق به من مؤمن متاسفانه
تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من با این حال مشکل خود را
با جهش در منطق و شما ممکن است را خوب
به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا بود در گم.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:25 ق.ظ
Why visitors still use to read news papers when in this
technological globe everything is existing on web?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمدرضا شفیعی
نظرسنجی
بهترین تیم باشگاهی هندبال جهان؟بهترین تیم باشگاهی هندبال جهان؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :